Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Prasówki

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy liczyć na morze kategorii – jeden z podziałów wspomina o turystyce częstej i skutecznej, kwalifikowanej. Co wdzięczne w aktualnych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie ale w Polsce. Coraz dużo nas ma szukanie miejsc mniej popularnych, ale przez toż wyjątkowo romantycznych i oryginalnych. Przykładem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie jedynie wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym uznaniem cieszą się Wielkie Jeziora Mazurskie. W momencie letnim, ale również pd koniec maja także do połowy września chodzi tu setki, i nawet już tysiące łódek. Inwestorzy rywalizują o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla dobrych żeglarzy problemem staje się wzrastająca liczba motorówek zaś to często przypominających niewielkie stateczki. Pomimo to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się jeszcze bardzo niewielkich marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny mają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa zabiera się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i poszukuje akwenów mniej „ludnych”. Natomiast to dość nie jest takie łatwe. Na jeziorach mniejszych (tych położonych daleko na wschód) trudno o keje i mariny. Jednak jak zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do największych w Polsce. Uważa się w ścianach Wigierskiego Parku Społecznego i niepowtarzalnym większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Tak jest traktować tutaj swoją łódkę, bo z wypożyczeniem ważne być niestety. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele uroku mają nieduże-rynnowe jeziora siedzące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przykładem zapewne żyć jezioro Gołdap, na jakim nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze bliską łódką na pobliskie Jezioro Czarne. Najważniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez pełny rok przyciąga płetwonurków.

A w towarzystwu?

A w gronu tych mniejszych jezior wiele dobrych osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie wpływa na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie najwyższe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Wystawiona na przełomie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii bawią się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, ale również podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie najprawdopodobniej wybierała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na zapewne nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments